Szkoła Podstawowa w Zawistach Dworakach
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Zawistach Dworakach

Zawisty Dworaki 58, 07-325 Boguty Pianki
e-mail: sp.zawistydworaki@sosedukator.pl.
tel. 864782313

ZIMOWE PTAKOLICZENIE 2020

25 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie z panem Jerzym Sikorskim w ramach akcji „Zimowe Ptakoliczenie 2020”. Jest to coroczna akcja, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park.

Uczniowie klas II, IV, V, VI i VIII wspólnie z prowadzącym rozpoznawali gatunki ptaków, które można spotkać na terenie wokół szkoły. Najliczniej występującym gatunkiem ptaków był szpak zwyczajny, obserwowany w budce lęgowej typu B. Szpaki bardzo chętnie zajmują budki lęgowe i gniazdują w bliskości innych osobników swojego gatunku. Drugim obserwowanym gatunkiem był mazurek (wróbel mazurek). Mazurki i wróble jako jedyne z zimujących w Polsce gatunków ptaków budują specjalne gniazda na zimę. Wnętrze gniazda zimowego było wyłożone bardzo grubą wyściółką z piór innych ptaków. Zadaniem wyściółki jest możliwie najlepsza izolacja termiczna, tak by ptaki podczas nocy zużyły jak najmniej energii na produkcję ciepła.

Na koniec pan Jerzy Sikorski podzielił się jeszcze wieloma ciekawymi informacjami na temat różnych ptaków, a także pokazał interesujące eksponaty.


© 2021 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Zawistach Dworakach