Harcerskie wędrowanie - wycieczka do Rosolina
Czwartek, 8 Października 2020W sobotę 03.10. harcerze z Bieszczadzkiej Drużyny Bartoszowej z Polany wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Rosolina. Rosolin to dolina pod szczytem Moklika w paśmie między potokiem Czarnym a Paniszczewem. Rozciągają się tu piękne łąki i pastwiska, na których gospodarowali do 1951r. dawni mieszkańcy tego niewielkiego przysiółka Polany. Pozostałością po ich bytności są ślady zarysów fundamentów oraz miejsce po cerkiewce , która wcześniej była kaplicą dworską. W 1957r. przeniesiono ten obiekt do skansenu w Sanoku.
Wędrując przez łąki Rosolina, harcerze spotkali pasące się stado koni huculskich. Najprzyjemniejszym punktem sobotniej wędrówki było zejście do koryta potoku Czarnego przy tzw. Jaskini w Rosolinie, głębokiego wymycia w pionowej skałce stromo tam opadającej. Nad potokiem rozpalono ognisko i upieczono kiełbaski. Miejsce to jest jedną z ciekawszych atrakcji okolic Polany. Do Rosolińskiej Jaskini docierają licznie turyści, a ułatwia im to oznakowana przez Gminę ścieżka spacerowa.
Takie wyjście w teren rozszerza wiedzę o topografii Polany, którą każdy jej mieszkaniec posiadać powinien.
H.M






