Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej

Kamienna Nowa 41,16-200 Dąbrowa Białostocka
e-mail: sp.kamiennanowa@sosedukator.pl.
tel. 857129177

Symbole narodowe Polski.

Polskie symbole narodowe związane są z tradycją historyczną i dziejami Polski. Nie pozwalają zapomnieć, że się jest Polakiem lub Polką i z jakiego kraju się pochodzi. Są dla Polaków powodem do dumy narodowej. Warto pamiętać o tym,  że trzeba je szanować. 

Polskie symbole narodowe to flaga, godło i hymn.

Flaga Polski jest podzielona na dwa pasy o układzie poziomym: biały na górze, czerwony na dole. Powinniśmy ją wywieszać w reprezentacyjnych miejscach oraz przy uroczystościach państwowych. 

Wizerunek godła Polski nawiązuje do herbu dynastii Piastów. Jego znaczenie jest proste - biały orzeł symbolizuje niezależność państwa od innych krajów. Kolory godła są również nieprzypadkowe - biel orła ma oznaczać srebro, wodę oraz pod względem duchowym - czystość i niepokalanie. Czerwień to symbol ognia oraz odwagi i waleczności. Symbol ten jest wieszany w miejscach publicznych - szkołach, urzędach i innych instytucjach.

Hymn narodowy to uroczysty i podnosiły utwór pochwalny, sławiący bohaterskie czyny i wielkie idee. Hymnem Polski jest "Mazurek Dąbrowskiego". Jest to polska pieśń patriotyczna napisana w 1797 r. przez Józefa Wybickiego. Pierwotnie utwór ten nosił nazwę "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech". Podczas śpiewania lub słuchania hymnu należy stać na baczność i zachować powagę.             

 


© 2022 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej