Szkoła Podstawowa w Choszczewie
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Choszczewie

Choszczewo 62, 11-731 Sorkwity
e-mail: sp.choszczewo@sosedukator.pl.
tel. 897428111

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego (wtorek) obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Samorząd szkolny pod opieką pani Patrycji Czerwińskiej i pani Anny Soliwody przygotował krótki apel na temat obchodów tego święta. Święto ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999r. Jego datę upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Polacy chętnie angażują się w obchody święta z kilku powodów. Przede wszystkim mamy piękny, zróżnicowany język, który wyróżnia się na tle innych. O jego potędze świadczy fakt, że nawet sami Polacy mają trudności z opanowaniem niektórych zagadnień. W 1996r. UNESCO opracowało Atlas Języków Zagrożonych, w którym znalazło się dziewięć języków z naszego kraju. Są to: kaszubski, dolnośląski, białoruski, romski, Rusiński, słowiński, jidysz, wilamowski.

Uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII po raz kolejny włączyli się w świętowanie. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zapoznała uczniów z pojęciem ,,łamańców językowych”. W ramach zabawy każdy uczeń otrzymał krótki tekst do poprawnego przeczytania.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo twórczej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest nie tylko jednym z symboli narodowych, ale także ,,naszym skarbem”, zatem wszyscy powinniśmy o niego dbać.


© 2023 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Choszczewie