Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach

Plac Wolności 1, 19-504 Dubeninki
e-mail: sp.zytkiejmy@sosedukator.pl.
tel. 876159708

Wycieczka klas I-III

27 maja 2022 roku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej i dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Podczas wycieczki zostały zrealizowane trzy punkty edukacyjne zawarte w wykazie MEiN dla programu „Poznaj Polskę”:

  1. Białostocki Teatr Lalek w Białymstoku (poz. 428).

  2. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie (poz. 448).

  3. Rejs statkiem po Kanale Augustowskim (poz. 420).

Podczas pobytu w Białostockim Teatrze Lalek uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w przedstawieniu „Czerwony Kapturek” opartym na schemacie „teatru w teatrze”.

Po spektaklu uczniowie zapoznali się z Białostockiem Teatrem Lalek „od kuchni”. Poznali warunki pracy aktorów oraz techników dźwięku i światła. W Piwnicy Lalek obejrzeli najcenniejsze skarby teatru – lalki, kostiumy i fragmenty dekoracji teatralnych, które wystąpiły w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie uczniowie uczestniczyli w grze terenowej pod hasłem „Na pikniku jak w dawnym słowniku”, która dała okazję do poznania gwarowych nazw Podlasia, popularnych dawniej prac i przedmiotów potrzebnych do ich wykonania. Uczestnicy gry zwiedzili zabytkowe chałupy. Dowiedzieli się, do czego służyły odnalezione zabytki i w jak odległej przeszłości były używane. Dodatkową atrakcją był pokaz dawnych, dziś już zapomnianych prac domowych takich jak: haftowanie, przędzenie wełny, rwanie pierza. Gra zakończyła się w budynku starej szkoły, gdzie uczniowie celująco zdali egzamin ze znajomości nazw odnalezionych podczas gry przedmiotów oraz ich przeznaczenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w grze terenowej oraz okazałą torbą gruszek.

Po wyczerpującej grze terenowej nastąpił godzinny odpoczynek, podczas którego zjedliśmy obiad w pobliskiej Karczmie Wiking.

Po wspaniałym obiedzie ruszyliśmy w dalszą drogę - do Augustowa. Tam czekał nas rejs statkiem Żeglugi Augustowskiej po Kanale Augustowskim na trasie: Port Augustów - Rzeka Netta - Jezioro Necko - Rzeka Klonowica - Jezioro Białe - Śluza w Przewięzi - Jezioro Studzieniczne - Przystań Studzieniczna. Rejs trwał 1,5 godziny. Zauroczył nas Kanał Augustowski i mijane jeziora oraz niepowtarzalny klimat żeglugi.

W Studzienicznej czekał na nas autokar, który powiózł nas do Żytkiejm. Po drodze odwiedziliśmy jeszcze McDonaldas'a w Suwałkach, gdzie wszyscy z apetytem zjedli kolację.

 


© 2023 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Żytkiejmach