Szkoła Pamięta - Miejsce Pamięci Narodowej we Wnorach Wandach
Niedziela, 15 Listopada 2020W przeddzień Wszystkich Świętych uczniowie klasy II, III i IV naszej szkoły odwiedzili Miejsce Pamięci Narodowej we Wnorach Wandach.
21 lipca 1943 roku wieś została spacyfikowana przez niemiecką żandarmerię z okolicznych posterunków, wspartą przez esesmanów ze specjalnej jednostki Kommando „Müller”. Większość mieszkańców mając w pamięci przeprowadzoną tydzień wcześniej pacyfikację sąsiedniej wioski, podjęła środki ostrożności i zdołała uniknąć schwytania. Niemcy zamordowali jednak co najmniej 27 osób, w tym 19 kobiet i dzieci. Wieś po uprzednim ograbieniu doszczętnie spalono. Zbrodni dokonano w odwecie za zabicie przez polskich partyzantów komisarza rolnego z Kulesz Kościelnych.
Co roku uczniowie wspominają bohaterów narodowych i tych, którzy polegli w walce o wolność.



