Szkoła Podstawowa w Suchodolinie
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Suchodolinie

Suchodolina 1,16-200 Dąbrowa Białostocka
e-mail: sp.suchodolina@sosedukator.pl.
tel. 857121094

ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA J. R. R. TOLKIENA

25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Society).  Swoje święto mają dzisiaj fani literatury tolkienowskiej i miłośnicy filmów Petera Jacksona. 

J. R. R. Tolkien niejednokrotnie inspirował się mitologią nordycką. Spopularyzował literaturę fantasy, był poliglotą – znał bardzo dużo języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski, jednak język polski uznał za zbyt trudny.

Powieść „Hobbit, czyli tam i z powrotem” napisał jako pierwszą, był to prezent dla jego małych synków. Znajomi Tolkiena zachwycili się nią i namówili go, aby nie przestawał pisać. Znajomość starych języków, podań i legend skandynawskich ludów, a także zainteresowanie różnymi kulturami oraz bogata wyobraźnia bardzo pomogły pisarzowi stworzyć niepowtarzalne, oryginalne dzieła. Powieści zostały zekranizowane i stały się jeszcze bardziej popularne na całym świecie.

Uczniowie klasy 6 naszej szkoły niedawno omawiali jedną z powieści Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Wzięli udział w zaproponowanej przez nauczycielkę aktywności, polegającej na tym, że chętni wykonali zdjęcie dekoracji związanej z lekturą. Mogła to być tzw. lektura w pudełku, do którego wkładali wszystko, co kojarzyło się im z lekturą np. figurki z plasteliny, nakrętek, papieru, rysunki itp. Dodatkowo ci odważniejsi pokusili się o przebranie za którąś z postaci z powieści. Nie omieszkali udostępnić także zdjęć podczas czytania tolkienowskiego dzieła. Odzew był niesamowity, a efekty można obejrzeć poniżej.


© 2021 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Suchodolinie