Szkoła Podstawowa w Polanie
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Polanie

Polana 67, 38-710 Czarna
e-mail: sp.polana@sosedukator.pl
tel 724 484 402

Krwawa Niedziela – pamięć o ludobójstwie na Wołyniu

         11 lipca ,każdego roku , mija kolejna rocznica rzezi wołyńskiej, ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów zrzeszonych w organizacjach UPA i OUN, przy pomocy większości ludności ukraińskiej. Ten okrutny los spotkał naszych rodaków z terenów tzw. Kresów – Wołynia i Małopolski Wschodniej , dzisiaj w większości leżących w granicach Ukrainy.

          W niedzielę 11 lipca 1943r. ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 99 polskich miejscowości, mordując okrutnie Polaków również w kościołach podczas Mszy Świętych. Tak zwana krwawa niedziela była apogeum trwającej od 1939r. zbrodni ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem: genocidium atrox. Obecne szacunki ofiar, którymi byli przede wszystkim kobiety, starcy i dzieci, sięgają 130 tysięcy. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Nierzadko zbrodnie były dokonywane ze szczególnym okrucieństwem, ofiary były torturowane. Często polskich zabudowań nie palono od razu, lecz dopiero po kilku dniach, by w tym czasie schwytać i zabić ewentualnych niedobitków, którzy powróciliby do swoich domów. Oprawcy działali w wyspecjalizowanych grupach – jedne pododdziały otaczały wieś kordonem, inne zajmowały miejscowość, gromadziły ofiary w jednym miejscu i dokonywały masakry. Oczyszczaniem terenu z niedobitków oraz grabieżą zajmowali się ukraińscy chłopi. Oddziały UPA po dokonaniu masakry w jednym miejscu szybko udawały się do następnej osady, którą zamierzano wymordować.

          Naszym obowiązkiem jest pamiętać o męczeństwie naszych rodaków, które było  ludobójstwem. Zbyt długo – niestety także już w wolnej Polsce – rozciągano nad nim zasłonę niepamięci i milczenia, zapominając , że realne pojednanie między ludźmi , a tym samym pomiędzy narodami, możliwe jest tylko wtedy , gdy odbywa się w prawdzie.

                                                                                                                                                H.M

 

image.png

Ruiny kościoła w Kisielinie na Wołyniu, gdzie dokonano jednej ze zbrodni 11 lipca 1943r.


© 2024 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Polanie