Szkoła Podstawowa w Polanie
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Polanie

Polana 67, 38-710 Czarna
e-mail: sp.polana@sosedukator.pl
tel 724 484 402

Kardynał Stefan Wyszyński – patron Szkoły Podstawowej w Polanie - rys historyczny

 

Szkoła Podstawowa w Polanie przez wiele lat swojego istnienia nie miała patrona . Dopiero pod koniec lat 90-tych XXw. postanowiono to niedopatrzenie naprawić . Myśl o wyborze patrona kiełkowała już za czasów dyrektora pana Marka Jaremczuka, a wybór Kardynała Stefana Wyszyńskiego nastąpił przy dyrektorze -panu Tomaszu Jełowickim. Natomiast uroczyste nadanie imienia nastąpiło, gdy dyrektorem był pan Andrzej Majewski, a stało się to 7 listopada 1999r. Wielkie wsparcie całej inicjatywie udzielał, bardzo zaangażowany w sprawy polańskiej szkoły, ówczesny proboszcz – śp. Ks. Józef Talik. Na uroczystości nadania imienia szkoły, oprócz miejscowych przedstawicieli władzy gminnej w osobie wójta śp. Władysława Podrazy, obecny był arcybiskup przemyski – śp. Ignacy Tokarczuk.

Postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego, polskiego duchownego, Prymasa Polski w latach 1948-1981, który stał się ojcem duchowym zniewolonego przez komunizm narodu, była najlepszym wyborem na patrona szkoły. Dodatkowo dla bieszczadzkiej szkółki, miało to swoje uzasadnienie przez fakt więzienia Prymasa Tysiąclecia przez władze PRL, w pobliskiej Komańczy – w klasztorze sióstr Nazaretanek.

Mając już patrona, bardzo szybko w szkole pojawił się sztandar, który dzięki uprzejmości i znajomości ks. Józefa Talika, pięknie wyhaftowały siostry zakonne z Krakowa. Sztandar ten nadal służy i jest wizytówką szkolnej społeczności na przeróżnych uroczystościach.

Od 2006 r. Szkoła Podstawowa, z inicjatywy księży Salezjan, wraz z utworzonym przez nich gimnazjum, zaczęła tworzyć Zespół Szkół, któremu patronował Św. Jan Bosko. Od tego momentu edukacja w Polanie miała dwóch patronów, co pociągało za sobą organizowanie uroczystości szkolnych 31.01. w święto Jana Bosko, natomiast w maju- w rocznicę śmierci Kard Stefana Wyszyńskiego, wspominano drugiego patrona. Wtedy pojawiały się okazjonalne gazetki, organizowano wycieczki do Komańczy – miejsca internowania Prymasa w latach 1955/56, a chętni uczniowie brali udział w konkursach wiedzy o Patronie.

Drugi już rok, gdy organem prowadzącym szkołę nie jest już Towarzystwo Salezjańskie, a Stowarzyszenie Edukator z Łomży, w maju nadal będziemy wspominać postać Prymasa. W tym roku planowane było Święto Szkoły, związane z faktem beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Niestety obecna sytuacja czyli pandemia uniemożliwiła zorganizowanie święta. Miejmy nadzieję, że za rok, godnie wspomnimy i uczcimy naszego Patrona.

Hanna Myślińska


© 2024 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Polanie