Szkoła Podstawowa w Lutostani
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Lutostani

Lutostań,18-400 Łomża
e-mail: sp.lutostan@sosedukator.pl.
tel. 862193192

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – zachęcamy do świętowania!

 

W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji. Z tej okazji instytucje kultury przygotowały wydarzenia i inicjatywy rocznicowe. Zachęcamy do śledzenia wydarzeń organizowanych z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Zamek Królewski w Warszawie

Z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja Zamek Królewski w Warszawie przygotował szereg wydarzeń edukacyjnych, m.in. wykłady on-line, film, a także wystawę pt. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Eskpozycja przybliża nie tylko samą Konstytucję, ale także tych, którzy uczestniczyli w jej tworzeniu i byli jej świadkami. Wystawa będzie czynna od 1 maja do 8 sierpnia 2021 r.

Więcej informacji na temat wydarzeń organizowanych przez Zamek Królewski w Warszawie można znaleźć na stronie.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Ze względu na sytuację epidemiczną Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wydarzenia w formie on-line, tj. wykłady, seminarium oraz warsztaty. Ponadto na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie zostanie wyeksponowana kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., która została wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W Muzeum w Wilanowie będzie można wziąć udział w otwartych pokazach drukarskich połączonych z opowieścią o Stanisławie Kostce Potockim, który jest twórcą wilanowskiego muzeum. W polowej Drukarni Królewskiej na prawdziwej prasie drukarskiej będą drukowane fragmenty Konstytucji 3 maja, a w mennicy Jana III Sobieskiego będzie można własnoręcznie wybić monety z czasów króla.

Muzeum przygotowało również zajęcia on-line zatytułowane „Co się wydarzyło 3 maja 1791 roku?”. Zajęcia odbędą się 3 maja w godz. 11:00-12:00. Udział w spotkaniu online jest bezpłatny.

Instytut Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej organizuje konkurs dla nauczycieli polonijnych. Prace konkursowe w formie relacji, dokumentacji fotograficznej i scenariusza z przeprowadzonych zajęć lub działań można przesyłać do 30 czerwca 2021 roku. Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie IPN.

Polskie Radio

Słuchaczy Polskiego Radia zachęcamy do wysłania audycji z cyklu „Eureka”. W programach emitowanych na antenie PR 1, po godz. 19.30, zostaną przybliżone wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Audycje będą emitowane od 26 do 30 kwietnia.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała ona prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej.

Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Źródło : MEiN


© 2021 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Lutostani