Szkoła Podstawowa w Lisach
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Lisach

Lisy 23, 19-520 Banie Mazurskie
e-mail: sp.lisy@edukator.lomza.pl
tel.876157307
Dyrektor : mgr Justyna Cybulska

„Dziękuję Ci, Mamo! Dziękuję Ci, Tato!”

- To za mało: „Dziękuję Ci, Mamo! Dziękuję Ci, Tato!”

Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci, zaś nauczyciele wspomagają ich wszechstronny harmonijny rozwój. Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka – to jedno z zadań ujętych w Programie wychowawczo-profilaktycznym Niepublicznej Szkoły Podstawowej  w Lisach. Rodzicom należy się szacunek i cześć.  O obowiązku tym przypomina nam również św. Paweł, gdy pisze: „Czcij ojca swego i matkę”, to jest pierwsze przykazanie z obietnicą: aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi" (Ef 6, 2-3). 

W maju uczniowie kl. IV-V nie tylko złożyli życzenia i podziękowali Rodzicom, ale też temat czci wobec nich  omówili na lekcji języka polskiego w sposób niebanalny - z wykorzystaniem filmów, które są odbiciem naszego życia i mogą być także jego kreatorem. Wzbogacili obszar swoich doświadczeń, wraz z bohaterami przeżyli sytuacje, które wykroczyły poza znany im obszar rzeczywistości. To poszerzyło granice ich wewnętrznego świata. Zobaczyli problemy Rodziców, wyrządzane przez dzieci krzywdy, bunt i złość bohaterów, którzy poszukiwali dróg do zdecydowanie większej niezależności.

Czy dzieci nie szanują, nie kochają Rodziców? Czy nie ma czci wobec Rodziców? 

Z pewnością, nie. Kochają ich tak, jak umieją i nie zawsze są świadome własnych przewinień. Tak więc,  trzeba im przypomnieć,  że Rodzice są największymi  dobroczyńcami, a  miłość rodzicielska potrafi być bezgraniczna. 

W czasie oglądania filmów w klasie panowała totalna cisza i można było zauważyć łzy wzruszenia. Uczniowie zostali z refleksją,  że za miłość bowiem obowiązani jesteśmy płacić miłością i nigdy w całej pełni nie potrafimy odwdzięczyć się Rodzicom za ich pracę, opiekę, wysiłki, za bezsenne noce, za dłonie stwardniałe od ciężkiej pracy, za twarz pooraną zmarszczkami i przedwcześnie posiwiałą głowę, za mozolne trudy podjęte dla ich dobra i szczęścia. Winni im też są posłuszeństwo, które jest „cementem" wzmacniającym więzy rodzinne. 

Po projekcji filmów, pracując w grupach, stworzyli mapy skojarzeń ze słowami:  rodzina, matka, ojciec. Odpowiedzieli też na pytania: jak widzą swoich rodziców na co dzień, za co ich kochają, w jaki sposób mogą się im odwdzięczyć za te wszystkie dobrodziejstwa. Na koniec każdy uczeń wypowiedział się na temat przyniesionej do klasy fotografii rodzinnej. 

Uczniowie ocenili zajęcia warsztatowe jako niezapomniane.
                                                                                                                         K.L.


© 2024 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Lisach