Szkoła Podstawowa w Laskowcu
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Laskowcu

Laskowiec 46,19-104 Trzcianne
e-mail: sp.laskowiec@sosedukator.pl.
tel. 857384004

Historyczna wyprawa do Twierdzy w Biebrzańskim Parku Narodowym

Uczniowie naszej szkoły w dniu 12 kwietnia 2022r.  mieli niebywałą przyjemność zwiedzania fortyfikacji obronnych w Twierdzy Osowiec oraz Muzeum Twierdzy, które znajduje się na terenie jednostki wojskowej. Ta niezwykle ciekawa i zajmująca lekcja historyczno-przyrodnicza została poprowadzona przez pana Mirosława Woronę, przewodnika, wielkiego fascynata historii, działacza, z którym poznawanie przeszłości to wielka przygoda.

Twierdzę Osowiec zaczęto budować w 1882r., a zakończono 1892r. w celu umocnienia obrony zachodnich granic imperium rosyjskiego. Została ona usytuowana na jedynej przeprawie przez bagna biebrzańskie, na zwężeniu doliny Biebrzy, po to, aby bronić się przed ewentualnym atakiem wojsk niemieckich z Prus Wschodnich. Ogrom pracy i wysiłku został wykonany polskimi rękoma i z polskich zasobów zagarniętych przez imperium. W zasadniczym okresie wznoszenia twierdzy wybudowano cztery forty: Centralny, Zarzeczny, Szwedzki oraz Nowy. W czasie I wojny światowej, w latach 1914-1915 wojska niemieckie przeprowadziły ataki na warownię, które zakończyły się fiaskiem, nawet ten, w którym użyto gazów bojowych (chloru) i twierdza jako jedna z nielicznych zdała swój egzamin obronny. W czasach II Rzeczpospolitej w Twierdzy Osowiec stacjonowały cały czas polskie formacje wojskowe, m.in. Centralna Szkoła Podoficerska Korpusu Pogranicza. Podczas września 1939r. nie doszło do walk w obrębie Osowca, sam fakt jej  istnienia odstraszał wroga i działania wojenne przesunęły się w inny rejon.

 Ze schronami, tunelami i innymi budowlami Twierdzy wiąże się wiele legend, które przybliżył nam w emocjonujący sposób nasz wspaniały przewodnik, chociażby historię o Czarnej Damie, czy Tunelu Śmierci, gdzie pokutuje od 1912 r.  duch rosyjskiego oficera, a na poszukiwaczy skarbów wciąż czeka złoto jednego z rosyjskich pułków.

            Po zwiedzaniu Fortu I udaliśmy się na spotkanie w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zostaliśmy zaproszeni do nowoczesnej sali edukacyjnej Centrum Edukacji i Zarządzania BPN, gdzie gościnnie nas przyjęto. Nasza młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach, podczas których dokonano prezentacji jedynej w swoim rodzaju biebrzańskiej flory i fauny. Na koniec wyprawy dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych osób mogliśmy zakończyć ten dzień ogniskiem z kiełbaskami.

            Jesteśmy bogatsi o nową wiedzę, bardziej świadomi naszej historii regionalnej i łatwiej nam identyfikować się z rodzimym środowiskiem, które przyciąga ludzi z odległych miejsc ze względu na swoją wyjątkowość.

 Chcieliśmy również wyrazić swoją wdzięczność wszystkim osobom, które tak wspaniale zaangażowały się w urozmaicenie szkolnych zajęć uczniów Szkoły Podstawowej w Laskowcu.


© 2024 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Laskowcu