Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej
SOS Edukator w Łomży

Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej

Kamienna Nowa 41,16-200 Dąbrowa Białostocka
e-mail: sp.kamiennanowa@sosedukator.pl.
tel. 857129177

DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

Dzień Unii Europejskiej

Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest w rocznicę ustanowienia Planu Schumana. Wydarzenie to miało miejsce 9 maja 1950 roku. Na jego pamiątkę, od 1985 roku, we wszystkich krajach członkowskich odbywają się uroczystości rocznicowe.

Dzień Unii Europejskiej formalnie zwany jest Dniem Europy. Funkcjonują dwie nazwy dla rozróżnienia z Dniem Europy, który obchodzony jest 5 maja przez kraje europejskie, które nie należą do Wspólnoty.

Dzień Unii Europejskiej obchodzony jest na pamiątkę wydarzenia, które było zalążkiem do późniejszej integracji europejskiej, najpierw doprowadził do podpisania traktatu paryskiego, następnie w konsekwencji doprowadził do zawiązania się Unii. Plan Schumana wiązał ekonomicznie Francję i Niemcy, tym samym stworzono barierę dla kolejnych wojen. Połączenie gospodarek zachodnioeuropejskich skutecznie zapobiegało wystąpieniu konfliktów zbrojnych. Wspólne interesy miały być tajemnicą sukcesu.

„Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

Z okazji Dnia Unii Europejskiej nasi uczniowie pod kierunkiem p. Janusza Przyczyny mieli okazję sprawdzić swoją wiedzą na tematy europejskie w zaproponowanych quizach.

Na zajęciach  świetlicowych zdalnie mogli rozwiązać quiz „Ile wiesz o Europie i Unii Europejskiej?”, natomiast najstarsi uczniowie z klasy 8 mogli pogłębić swoją wiedzę rozwiązując na lekcjach online wiedzy o społeczeństwie  wielotematyczny quiz „UE i ja” – składający się z następujących części: „Czym jest Unia Europejska?”, „ W jaki sposób funkcjonuje Unia?”, „Jak UE wpływa na nasze życie codzienne?”, „Jaki program realizuje UE?”

Uczniowie klasy szóstej przygotowali ponadto flagi UE, poszczególnych państw Unii Europejskiej, uzupełnione datą roczną ich przystąpienia do wspólnoty europejskiej – zaprezentowane na gazetce szkolnej.


© 2021 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1% Swojego podatku

Szkoła Podstawowa w Kamiennej Nowej