SOS Edukator w Łomży

Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym
i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży

Laureat I nagrody IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu PRO PUBLICO BONO.
Wyróżniony Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

NASZE SZKOŁY POMAGAJĄ SERCEM

Szkoła Podstawowa w Niecikach

W poniedziałek 28.02.2022 r. na naszej stronie internetowej https//nieciki.sosedukator.pl ogłosiliśmy informacje, dotyczące solidarności z Ukrainą. Rodzice, dzieci  i pracownicy szkoły zbieramy potrzebne dary. Dzisiaj  - 02 marca 2022 - otrzymaliśmy informacje, że Samorząd Gminy Wąsosz włącza się  w zbiórkę darów na potrzeby obywateli Ukrainy i my dołączyliśmy do nich.
Na terenie gminy wyznaczono punkty zbiórki, skąd zebrane artykuły zostaną przetransportowane do magazynu powiatowego w Grajewie:

    Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu,

    Szkoła Podstawowa w Wąsoszu,

    Szkoła Podstawowa w Sulewie-Kownatach,

    Szkoła Podstawowa w Ławsku,

    Szkoła Podstawowa w Niecikach


Dyrekcja SP w Niecikach

Nasza Szkoła  w Choszczewie wspiera Ukrainę całym sercem.

Temat jest nam tym bardziej bliski, że jedna z nauczycielek pochodzi z Ukrainy. Przerażające informacje, o tym co się dzieje otrzymujemy więc z pierwszej ręki nie tylko z mediów.
Od pierwszych chwil pomagamy  na wszelkie  możliwe sposoby.
Na naszych grupach klasowych zorganizowaliśmy zbiórkę ubrań dla rodziny naszej nauczycielki, która pojechała na granicę i przywiozła  swoją babcię i 4 dzieci. W piątek jedzie po kolejne  osoby, w tym małego chłopca, którego stan zdrowia nie pozwalał przewieść do tej pory.
Ostatnio otrzymaliśmy też informację  od wujka naszej nauczycielki , który walczy w obronie terytorialnej w Ukrainie, że bardzo potrzebują leków dla rannych.
Zgłosił się do nas człowiek z naszej okolicy, który chce udostępnić cały swój dom, opłacić żywność i ogrzewanie dla dwóch rodzin z Ukrainy. Zorganizowane są dwa duże samochody, które w piątek pojadą na granice i przywiozą osoby z Ukrainy. Wiem jednak, że wiele matek z dziećmi chciałoby mieszkać bliżej granicy, ponieważ uważają, że zaraz będą wracały z powrotem.
Muszę przyznać, że nasze prośby o wsparcie zarówno w formie ubrań jak i leków spotkały się z ogromnym odzewem. Nasza społeczność szkolna stanęła na wysokości zadania, a zbiórka przerosła nasze oczekiwania, dlatego część ubrań przekazujemy bezpośrednio  do ukraińskiego domu dziecka, z którego dzieci  zostały ewakuowane z centrum Ukrainy bliżej naszej granicy.
Czekamy na informację, co jeszcze jest im potrzebne, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna.
Nasze dwie nauczycielki posługują się płynnie językiem rosyjskim i  ukraińskim więc jesteśmy otwarci na przyjmowanie i zaopiekowanie się dziećmi z Ukrainy.
Prowadzimy też ciągle rozmowy z naszymi uczniami, bo nie ukrywam, że tak jak my obawiamy się co będzie dalej, tak samo boją się dzieci. Staramy się je uspokajać i rozmawiać jak najwięcej, nie przenosząc na nich swoich obaw.
Wczoraj gościliśmy również dwie dziewczynki z Ukrainy, a spostrzeżenia nasze są takie, że bariera językowa jest dużą przeszkodą w komunikacji  młodzieży.
Na znak solidarności zawiesiliśmy przed szkołą flagę Polski i flagę Ukrainy oraz przypinamy kokardki w barwach flagi ukraińskiej.
Muszę przyznać,  że jestem bardzo dumna ze swoich uczniów, rodziców i pracowników, bo zewsząd płyną słowa wsparcia i  chęć pomocy. To jedyna pozytywna rzecz wynikająca z całej tej sytuacji…

 

Dyrektor SP w Choszczewie
 

Szkoła Podstawowa w Wólce Petryłowskiej pomaga
UCHODŹCOM Z UKRAINY.

     W poniedziałek 28 lutego 2022 w naszej szkole zwołaliśmy radę pedagogiczną, na której ustaliliśmy długofalowe działania wspierające uchodźców z Ukrainy. Ustaliliśmy, że społeczność naszej szkoły podejmie działania, które pozwolą na zorganizowanie pomocy materialnej oraz finansowej.
     Zbadaliśmy „rynek" wiarygodnych instytucji, organizacji, fundacji,  które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Nawiązaliśmy współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Chełmie.
     Szkolny Klub Wolontariatu działający przy naszej szkole przyłączył  się do akcji zorganizowanej przez MOPR w Chełmie i ogłosił zbiórkę zgodnie z wytycznymi ośrodka  -  zakup potrzebnych środków higienicznych, żywności o długim terminie przydatności, żywności przeznaczonej dla najmłodszych dzieci. W piątek, tj. 04.03.2022r. zebrane produkty zostaną przekazane do MOPR w Chełmie. Akcja będzie powtarzana. Informację o zbiórce zamieściliśmy na FB oraz stronie internetowej szkoły.
     Przewidziana jest również zbiórka pieniędzy. Będą także zorganizowanie szkolne loterie czy kiermasze ciast.
     Społeczność naszej szkoły zamierza również przystąpić do akcji "Obrazek/ drobiazg dla mojego kolegi z Ukrainy"- prace uczniów i słodycze oraz owoce zostaną przekazane dzieciom przebywającym w ośrodkach dla uchodźców na terenie naszego powiatu czy gminy.
Nasza szkoła jest również otwarta na przyjęcie dzieci do wszystkich oddziałów klasowych i oddziału przedszkolnego - o czym poinformowano Inspektora do spraw oświaty w Gminie Sawin. Przygotowaliśmy również prelekcję i prezentację multimedialną dla naszych uczniów, dotyczącą sytuacji na Ukrainie. Podczas programu artystycznego poświęconego Żołnierzom Wyklętym został także poruszony temat wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie. Celem naszych działań jest uczulenie naszych uczniów na krzywdę, która spotkała ich rówieśników z Ukrainy.
     Poza tym nasi uczniowie wzięli udział w akcji organizowanej przez Ochotniczą Straż Pożarna w Wólce Petryłowskiej - zbiórka żywności o długim terminie przydatności oraz zbiórka ciepłej odzieży. Dzieci i rodzice, nauczyciele włączyli się także w zbiórkę pieniędzy organizowaną przez Parafię.
     Nauczyciele indywidualnie włączają się w przeróżne akcje i zbiórki. Kupują żywność, środki higieniczne, leki, opatrunki i przekazują je do ośrodków, w których zakwaterowano uchodźców. Udostępnili również puste domy, przyjęli uchodźców pod swój dach.
     W miarę potrzeb, zgodnie z kolejnymi wytycznymi i docierającymi do nas informacjami, społeczność naszej szkoły gotowa jest organizować bądź uczestniczyć w kolejnych akcjach, które mają na celu pomoc Naszym Sąsiadom.
Wolka Petryłowska, 02.03.2022

Dyrekcja SP w Wólce Petryłowskiej

ul Wojska Polskiego 29 A
18-400 Łomża

tel. 86 215 25 87
Fax 86 215 04 63

biuro@sosedukator.pl

© 2023 Społeczno - Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym EDUKATOR w Łomży
Organizacja pożytku publicznego działająca "non profit" zarejestrowana w 12 lipca 1999r.


Polityka prywatności i Cookies | Przekaż nam 1,5% Swojego podatku

Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym
i Niepełnosprawnym „Edukator” w Łomży